Przycinamy wrzosy

leśne wrzosy mWrzosy to jedne z bardziej wdzięcznych krzewinek w moim ogrodzie. Mimo, że działka nie leży w lesie, który jest naturalnym stanowiskiem występowania tych roślin, a jest raczej… żyzną pustynią, moi ulubieńcy świetnie dają sobie radę w pełnym słońcu. Lubią glebę kwaśną zasobną w próchnicę oraz rozsypaną dookoła  dobrze przekompostowaną korę sosnową.

Zauważyłam, że niektórym zdarzają się pomyłki i trudno im rozróżnić wrzosy od wrzośców. Przecież nazwy podobne i krzewinki jakby też?

Czym różną się wrzosy od wrzośców

wrzos w donicy1Wrzos łac. Calluna vulgaris to niska krzewinka kwitnąca jesienią, natomiast wrzosiec łac. Erica kwitnie wiosną. Ot i cała filozofia. Niestety, nie udało mi się utrzymać wiosennych roślinek. Zawsze miałam z nimi jakieś trudności, zwykle te, kupowane jesienią i sadzone do gruntu przemarzały, z przykrością musiałam się z nimi pożegnać. Podejmowałam próby kilkukrotnie. Właściwie to krzewinki były zwykle prezentami, sama nie pokusiłabym się o jesienne zakupy roślin zwykle kwitnących wiosną. Być może to właśnie był główny powód braku ich zimowego przetrwania. Sztucznie podpędzone do jesiennego kwitnienia. Kto się nie zna to kupi. Szczególnie jak w marketach na stoiskach ogrodniczych piszą głupoty. Uściślając na zdjęciu obok, to nie są wrzosy, a wrzośce! Wracając jednak do głównego tematu…

Kiedy i jak ciąć wrzosy

Najlepszym momentem według mnie to pierwsze ciepłe dni kwietnia. Ziemia już przed wycinkąrozmarzła, błoto dobrze wsiąkło w glebę i przymrozki nie będą już takie straszne dla ogołoconych roślin. Zabierając się do pracy warto sobie przygotować rękawice, sekator lub jak masz dużo roślin dla ułatwienia nożyce do żywopłotu. Warto zabrać również wózek lub taczki to zbierania obciętych gałązek i grabie. Ja używam do tego celu drewnianych grabi do zbierania patyków z sadu. Zaczynamy od wycięcia uschniętych ubiegłorocznych kwiatostanów, następnie bez zbędnych ceregieli tniemy około 30% rośliny. W niektórych przypadkach uschnięte rośliny usuwamy w całości z korzeniami. W taki sposób ten bałagan robię u siebie.

Wysprzątane wrzosowisko czeka na nawóz i rozsypanie nowej dawki kory sosnowej.

Resztki możemy wrzucić do kompostownika lub spalić w ognisku.

zbieramy gałązki m

W ten łatwy i przyjemny sposób obcinam i dokładnie sprzątam wrzosowisko. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą miały ładny, gęsty pokrój oraz będą lepiej kwitły.

Podziel się proszę swoimi przygodami z wrzosami lub wrzoścami. Ciekawa jestem Twoich spostrzeżeń.

Reklamy

7 thoughts on “Przycinamy wrzosy

Add yours

    1. Wrzosy są bardzo wdzięcznymi roślinami na balkony. Niestety nieprawdą jest, że nie przyciągają pszczół, aczkolwiek na balkonach owady mają utrudnienie w dostaniu się do pyłku. W ubiegłym roku z powodzeniem uprawiałam je u siebie na dosyć zacienionym balkonie z powodzeniem i rzeczywiście pszczół nie zaobserwowałam. Niestety zimy nie przetrwały mimo dużej ocielonej drewnianej donicy. Mimo wszystko polecam, pięknie prezentują się zarówno latem jesienią jak i zimą. Pozdrawiam serdecznie.

      Polubienie

  1. niestety u mnie wrzosy też zmarniały, miałam trzy kępki posadzone z przodu domu, jedna padła biała od razu w pierwszym roku, a dwie inne (fioletowe) niby znowu kwitły, ale się nie rozrastają, ani nic, nie wiem co robię źle 😦 mają dobre podłoże, podlewam je, mają słoneczko, i nic 😦 masz jakiś pomysł?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: