Idzie rak nieborak

Tym razem słów kilka o raku bakteryjnym drzew owocowych. 

Będąc szczęśliwym posiadaczem sadu jabłoniowego chcąc czy nie, wkrótce zakupiłam drzewa czereśni, śliwy, wiśni i moreli po pewnym czasie zauważyłam dziwną gumowatą substancję wyciekającą spod kory drzew. Od razu wiedziałam, że padły ofiarą raka bakteryjnego. Ta przykra choroba najczęściej dotyka te właśnie drzewa. Wystarczy drobne uszkodzenie kory, poprzez formujące czy odmładzające cięcie pędów, bądź wczesnowiosenne przymrożenia. Wcześniejsze stadium choroby możemy rozpoznać po brunatnieniu i zasychaniu kwiatów w okresie wiosennym, w tym właśnie czasie bakterie przenikają do gałęzi powodując uszkodzenia. Przy dłuższej infekcji na pędach powstają zgrubienia i ubytki kory. Z owoców porażonego drzewa smacznych owoców nie będzie, gdyż okrywają się one brunatnymi, gnilnymi plamami.

rak
Rak bakteryjny na pędzie czereśni

Jak pozbyć się raka bakteryjnego drzew owocowych

W przypadku bardzo silnego porażenia, może okazać się konieczne usunięcie całego drzewa. Jeżeli zaobserwujemy początkowe objawy infekcji podejmijmy próbę leczenia. Do podstawowych zabiegów w zwalczaniu raka bakteryjnego należy wycinanie zrakowaciałych pędów, a następnie pokrycie ran po cięciu maścią ogrodniczą z dodatkiem środka przeciwgrzybiczego (fungicydu). Z pni i grubszych konarów, których nie można wyciąć w całości, wycina się obumarłą korę aż do zdrowej tkanki, a następnie miejsca te również smaruje maścią z fungicydem. Ciekawe ja w tym wypadku zachował by się innowacyjny preparat do ochrony i dezynfekcji opisywany przeze mnie w tym poście.

rak-champion
Rak jabłoni

Wracając do pozbycia się bakterii z ogrodu to należy pamiętać aby z ogrodu usuwać porażone liście i owoce. Nie możemy dopuścić do pozostawiania opadłych liści pod drzewami ani też przeznaczać takich liści na kompost (najlepiej je spalić). Wiosną, w okresie nabrzmiewania pąków i kwitnienia, oraz jesienią, w okresie opadania liści, wykonujemy opryski na raka bakteryjnego drzew owocowych, stosując fungicydy miedziowe, np. Miedzian 500 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Opryskuje się nie tylko chore drzewa ale też profilaktycznie wszystkie pozostałe. Opryski należy też wykonywać zapobiegawczo, jeżeli choroba występowała w latach ubiegłych lub w innych okolicznych ogrodach.

Warto wiedzieć!

Szczególnie ważny jest oprysk przeciwko rakowi bakteryjnemu wykonywany w okresie opadania liści, gdyż bakterie bardzo łatwo wnikają w ślady po liściowe (miejsce z którego odpadł liść). Dlatego jeżeli rak bakteryjny występuje powszechnie w okolicznych sadach, warto wykonać jesienią nawet dwa opryski – pierwszy na początku okresu opadania liści z drzew, a drugi pod koniec okresu opadania liści.

Nie ukrywam, że obawiałam się tylu zabiegów, ale chcąc mieć swoje zdrowe owoce należy zadbać w pierwszej kolejności o drzewa. W swoich sadach staram się nie używać zbyt dużo oprysków. Porównując się do okolicznych sadowników, mam wrażenie, że mój sad bardziej przypomina uprawę ekologiczną.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: