Fuj robalu

 

domek owadowy pisane kwiatamiWłaśnie w ten sposób większość z nas traktuje owady. Zanim zaczęłam uprawiać ogród były to dla mnie po prostu stworzenia zbędne, obrzydliwe i kąsające. Jako, że od dziecka jestem uczulona na jad pszczeli unikałam „robali” jak ognia. Widząc je dostawałam zimnych dreszczy. Po latach stwierdziłam, że ich brak w ogrodzie czy sadzie to kompletna katastrofa ekologiczna. Wiele z nich to gatunki zagrożone wyginięciem, a przecież zapylają kwiaty i likwidują szkodniki zapewniając równowagę biologiczną w ekosystemie. Największą grupą owadów są dzikie pszczoły. Od dobrze nam znanych pszczół miodnych różną się tym, że prowadzą samotny tryb życia, nie produkują miodu i nie żądlą. Zbierając pyłek z kwiatów zapylają je intensywniej niż pszczoły miodne. Najczęściej spotykane są zwinne murarki, frantki i samotki. Na mieszkania wykorzystują rurkowate otwory w ziemi, w murach, drewnie i łodygach roślin.

trzmielGdy kwiat nie jest dostępny dla małych pszczół wtedy wkraczają trzmiele. Są tak pracowite, że ogrodnicy umieszczają je w sadach i na plantacjach. W naturze trzmiele mieszkają w dziuplach drzew, w suchych podziemnych jamach, w szczelinach ścian. Niektóre owady są tępicielami uporczywych dla ludzi i roślin insektów. Ofiarami łowików są muchy, szarańczaki i osy.

pisane kwiatami owadyJak zwabić do ogrodu i sadu te pożyteczne owady? Postarajmy się o domki dla owadów. Niegdyś słomiane strzechy, drewniane belki i gliniane ściany wiejskich chat stanowiły wspaniałe mieszkania dla owadów. Obecnie w naszych wypielęgnowanych ogródkach trudno szukać takich miejsc. Kolorowe motyle i ważki to owady piękne, ale nie zawsze pożyteczne, dlatego warto zwabić także ich mniej efektownych pracowitych krewniaków.  Podpatrując naturę łatwo odtworzyć namiastkę takich stanowisk.

Drewniane kloce z nawierconymi otworami o różnych średnicach i długości co najmniej 6-10 cm, są chętnie wykorzystywane przez owady. Również powiązana w pęki trzcina, słoma, rurkowate pędy roślin np. bzu czarnego, forsycji, maliny czy bambusa, spełniają ich wymogi.

gliniany domekNa wspaniały owadzi hotel można wykorzystać mieszankę gliny i słomy. Owadzie gniazdo zawieszamy w miejscu słonecznym, osłoniętym od zacinającego deszczu i zimnego wiatru – najlepiej pod okapem dachu.

Dzięki obserwacji owadów w naturze możemy dużo dowiedzieć się o ich życiu polubić je i pozbyć zakorzenionych uprzedzeń. Zachęcam do budowy osiedli mieszkaniowych dla owadów całe rodziny, dzieci i wnuki. Zapewniam, że będzie to cudownie spędzony rodzinny czas, który dzieciaki zapamiętają na zawsze.

 

Reklamy

One thought on “Fuj robalu

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: