Ozdobny ogród jadalny

Ma być piękny, smaczny, pachnący. Idąc po przyjemnie chłodnej porannej rosie zatapiasz się w ogród jadalny, skubiesz poziomki, wyrywasz z ciepłej ziemi rzodkiewkę, słodką marchewkę lub szczypior własnej hodowli. Zanosisz do domu, przygotowujesz posiłki lub w tajemnicy wcinasz te pyszności. Właśnie tak robię we własnym ogrodzie.

Jak spełnić takie marzenie? Możemy prowadzić go w formie swobodnej, która zwykle wymaga dużo przestrzeni i pracy lub pokusić się o formalne założenie. Górnolotne określenie oznacza tylko tyle, że bierzemy pod uwagę obwódkę bukszpanową, uwzględniamy osie widokowe, czyli charakterystyczne, ciekawe miejsca zwracające uwagę przechodnia. Wzniosłe tyczki fasoli lub innych roślin pnących. Przykładowe drzewo owocowe jako dominanta nad parterami bukszpanowymi.

fajne ogrody pl

forumogrodniczeoaza

gardeners-world-series-3-1340

wymarzony ogród pl

Masz niewielki ogród nic nie szkodzi, na koniec zostawiłam skrzynie ogrodowe. Budujemy je upodobniając do elewacji budynku, koloru ścieżki. Jeżeli zdecydujemy się na wyniesienia drewniane, forma i układ desek powinien być taki sam jak elewacji.

Podniesione rabaty zarówno z roślinami jadalnymi jak i ozdobnymi mają wiele zalet, nie trzeba się nadmiernie schylać przy pielęgnowaniu i uprawie. Łatwiej zadbać o glebę w skrzyniach i ją odchwaszczać, wyniesione rabaty stosujemy tam gdzie mamy podmokłe, zalewowe tereny. Łatwo jest też wymienić ziemię i polepszyć jej jakość. Chronimy w ten sposób rośliny jadalne przed naszymi zwierzakami. A nasze pociechy będą miały łatwy dostęp do owoców naszej pracy, przy okazji mogąc podglądać naturę i nam pomagać.

alebabka

warzywka 1

warzywka

Skrzynie drewniane będą nam służyły kilka lat, są ciepłe, przyjemne ale trzeba o nie dbać. Właściwie bezobsługowe są dekoracyjne wyniesienia murowane.

warzywka 3

DSC_0637

DSC_0636

Wkrótce napiszę więcej o uprawie roślin jadalnych, w jaki sposób je sadzić żeby się wzajemnie chroniły przed szkodnikami. Będzie również o uprawie ekologicznej.

Reklamy

One thought on “Ozdobny ogród jadalny

Add yours

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: